Iyengar jóga je označení metody výuky Hatha jógy, která se zaměřuje na strukturální nastavení fyzického těla postupnou stavbou asány (pozice). Pravidelným cvičením systému asán usiluje o rovnováhu těla, mysli a duše, které napomáhá celkovému zdraví a duševní pohodě. Tato metoda je považována za mocný nástroj, který pomáhá čelit stresu moderního života.

Lze definovat 3 prvky odlišení od jiných metod: technikasekvencečas.

Technika znamená důraz na precizní nastavení těla při cvičení ásan (pozic) a pránájámy (dechových technik). Učitel během lekce dává mnoho detailních slovních instrukcí, které pomáhají nejen tělo správně nastavit ale vedou studenta i k hlubšímu poznání sebe sama. Typickým prvkem Iyengar jógy je používání pomůcek (např. bloky, pásky, židle, bolstry atd.). Ty slouží buď jako druhý učitel a poskytují studentovi prostor, prozkoumat danou pozici do hloubky nebo v začátcích jako pomocník pro správné provedení ásany. Učitel také studenty aktivně opravuje, aby probudil život v těch částech těla, na které student ještě mentálně nedosáhne.

Lekce Iyengar jógy je typická logickou následností pozic – tzv. sekvencí, která je důležitá z několika důvodů. Umožňuje studentovi postupně rozpohybovat tělo na mechanické i organické úrovni. Pouze správná kombinace ásan a dechových technik může plně využít potenciál jednotlivých pozic a přinést pozitivní užitek.

Na lekcích Iyengar jógy student zůstává v jednotlivých ásanách delší dobu. Jednak se tím buduje fyzická kondice, jednak delší časový úsek umožní studentovi zkoumat které části těla pracují nadměrně a které naopak nepracují vůbec.

Toto je certifikační značka učitelů Iyengar jógy, kterou jsou učitelé oprávněni používat až po složení mezinárodně uznávaných zkoušek. Učitelé Iyengar jógy jsou po celém světě považováni za vážené profesionály. Je to dáno především jasným vzdělávacím systémem učitelů a přísným důrazem na jejich dodatečné vzdělávání. Pouze certifikovaní učitelé mají právo používat registrovanou značku Iyengar jógy a nazývat své lekce Iyengar jóga.

Certifikace slouží pro udržení vysokého standardu jedinečné a funkční metody.